Gezilecek Yerler

Adana Varda Köprüsüne Nasıl Gidilir ?

Varda Köprüsünün Hikayesi Nedir ?

Varda köprüsünün halk arasında anlatılan hikayesi şöyle; Köprü inşaatının yapımında Almanlar ve Türkler birlikte çalışmaktadır. Türk işçiler daha önce bu kadar yüksek bir köprü görmedikleri için, acaba ne kadar yüksek diye merak ederler ve bir taş atarak ne kadar sürede aşağı düştüğünü ölçeceklerdir. Paydos olunca bir işçi aşağıya iner diğer işçi yukarıdan taşı bırakır ve aşağıdakine bunu haber verip saymaya başlamasını ister. Aşağıdaki işçi 1.2.3. diye sayarken yukarıdaki sorar -ne oldu… diye aşağıdaki işçi -var daha… diye cevap verir ve saymaya devam eder 4.5.6. derken tekrar bağırır yukarıdaki işçi -ne oldu… diye aşağıdaki işçi -var daha… der 7.8.9.10 saymaya devam ederken yukarıdaki işçi -noldu… diye tekrar bağırınca aşağıdaki işçi -vardaaaa vardaaa… diye bağırır. Bağırtıları duyan Almanlar bizim işçilerin yanına koşarlar, işçiler Almanlara merak ettiklerini onun için böyle bir şey yaptıklarını anlatırlar. O günden sonra Almanlarda köprüye varda demeye başlarlar ve köprünün ismi varda olarak kalır…

Önerilen Yazı:  Mersin Eshab-ı Kehf Mağarasına Nasıl Gidilir ?

 

“Adana’da Varda Var” projesi ile Varda köprüsü de birleştirilmiş durumda. Köprü ile kanyon arasında yaklaşık olarak 5,5 kilometrelik yürüyüş parkuru yapıldı.

Köprünün yapımı 15 yıl sürmüştür, yapımına 1907 yılında başlanmış ve 1912 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Köprünün yapımında Almanlar çelik kafes taş örme tekniğini kullanmışlardır.
4 ana ayak üzerine kurulan köprünün orta ayağının yerden yüksekliği yaklaşık 93 metre ve köprünün uzunluğu da yaklaşık 200 metredir.

Adana Varda Köprüsü Resimleri

Varda Köprüsüne Nasıl Gidilir ?

Etiketler

Seyyah

MersinSeyyah.Com Yöneticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
kızlara güzel sözler-sevgiliyi telefona kaydetme-at isimleri-saxenda-saxenda kullanıcı yorumları-beyaz kalp anlamı