Gezilecek YerlerMersin

Gezilecek Yerlerde Bugün: Sunturas (Santa İras) Şelalesi

Sunturas (Santa Iras) Şelalesi Nerede ?

Mersin’e yaklaşık 35 kilometre kadar uzak olan Sunturas diğer adıyla Santa İras şelalesi, sert iklim yapısı ile Karadeniz bölgesini aratmıyor. Kendinizi Akdeniz’de değilde Karadeniz’de hissedeceğiniz muhteşem bir doğaya sahip.

Orijinal adı Santa Iras olan Suntras, Hz. İsa havarilerinden olan Tarsuslu Saint Paul tarafından yetiştirilen St. Tarasis’ten bu adı almıştır. Yaz aylarında Mersin’in sıcaklığı meşhurdur, bu yüzden Mersinliler ise serinlemek için alternatif bir yol olarak Sunturas’ı bulmuşlardır. Zira yaz aylarında bile oldukça serin bir bölge olmaktadır. Dağların arasından taaa tepelerden aşağılara akan suyu, bu suyun hışımla kendini yer çekimine bırakışını ve bu esnada çıkardığı sesle, muhteşem görüntünün ahengini görmelisiniz. Mersinliler için muhteşem bir doğa, güzel bir haftasonu, ailece ve doslarla (ya da sevdiğiniz insanla) geçirilecek harika bir gün demek Sunturas.

Önerilen Yazı:  yangın merdiveni

Çınar ağacı, kiraz ağacı, elma ağacı ve kızılcık ağaçlarının bulunduğu enfes bir yerdir Sunturas. Kivi yetiştiriciliğinde mersinde öncüdür. Mersin ikliminde kivi yetişmez diyenler buradaki şahane kivilerin tadına bakmamış demektir. Birde Sunturas şelalesi var ki, inanılmaz bir şelale.

Sunturas (Santa Iras) a Nasıl Gidilir
Mersin merkezden Gözne yolu istikametinden, Aslanköy yol ayrımına döndükten 15-20 dakikalık bol çakıllı, dönemeçli, taşlı ve zorlu yolculuktan sonra muhteşem yere ulaşabilirsiniz.

Sunturas (Santa Iras) Alabalık Restoran
Suntras’ta çok sayıda restoran olmamakla beraber, 2013 yılına kadar tek bir restoran vardı. Santa Iras Alabalık Restoran. Buranın en meşhur yemeği, adından da belli olduğu gibi alabalıktır. “Alabalık ta lezzetli değil” dediğinizi duyar gibiyim. Bu henüz Suntras’ın alabalıklarının tadına bakmadığınızın işaretidir. En kısa zamanda hem şelaleyi ve doğasını gezip görün, hemde alabalığın muhteşem tadına bakın derim… hayatınızda yediğiniz en güzel alabalık olacağından şüphem yok…

İçeriğimizi beğendiyseniz bizi @mersinseyyah İnstagram hesabımızdan takip edebilir, Ayrıca arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edebilirsiniz.

Sunturas (Santa Iras) Resimleri

Mersin Sunturas Şelalesi Yol Tarifi

Etiketler

Seyyah

MersinSeyyah.Com Yöneticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Sauna İmalatı-yangın merdiveni-yangın merdiveni-yangın merdiveni-papaz büyüsü-yangın merdiveni-yangın merdiveni-yangın merdiveni-yangın merdiveni-yangın merdiveni-yangın merdiveni-yangın kapısı-yangın kapısı firmaları -yangın kapısı imalatıyangın kapısı-yangın merdiveni