Gezilecek YerlerMersinTatil

Siz Hala Tarsus Şelalesine Gitmediniz Mi?

Gezilecek Yerler‘de Bu Gün Tarsus Var!

Tarsus  Mersin’in en doğusundaki ilçesidir.Daha doğusunda Adana ili yer alan Tarsus ilçesi bilinen en eski Klikya olarak olan bölgede yer alan Tarsus ilçesi köklü bir Hitit uygarlığına dayanmaktadır.Hititler döneminde Tarsus Kizzuvatna eyaletinin bir kentiydi. Tarsus şuan ki haliyle Türkiye’nin 54 ilinden büyüktür.

Tarsus Şelalesi. Mersin’e bağlı Tarsus ilçesinin kuzeyinde Berdan (Kydnos) Çayı üzerindeki şelale, Berdan Nehri’nin 4–5 m yükseklikten dökülmesi ile meydana gelmiştir. Şelalenin bulunduğu alan jeolojik olarak konalemera yapısına sahip olduğundan buradaki kayalar kolayca oyulmaktadır.

Roma döneminde şelalenin bulunduğu alan mezarlık olarak kullanılmıştır. Bu mezarlar nehrin zaman zaman alçalan suları sırasında ortaya çıkmış ve çoğu da tahrip olmuştur.Tarsus Şelalesi’nin bulunduğu alan günümüzde mesire yeri niteliğinde olup, çevresinde bir takım tesisler bulunmaktadır.

Önerilen Yazı:  yangın merdiveni

Tam bir dinlenme ve doğayla iç içe olmak için harika bir yer diyebilirim Tarsus şelalesi için. Yakın çevresinde konaklayabileceğiniz pansiyon ve otellerinde olması size bu keyfi yaşamanız için ayrıcalık veriyor. Doğayla baş başa olacağınız bu bölgede ister tek başınıza isterse sevdiklerinizle güzel vakitler geçirebilirsiniz.Mersin Merkez ile arasındaki mesafe D400 üzerinden 44 dk. (32,2 km) dır.

Etiketler

Seyyah

MersinSeyyah.Com Yöneticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
kızlara güzel sözler-sevgiliyi telefona kaydetme-
blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi blog sitesi